Ekonomi Bakanlığı tarafından Pazartesi günü kamuoyunun görüşüne sunulacak olan yeni konaklama yasa tasarısının Mayıs 2024 tatilinden hemen önce hazırlanan başlangıç noktalarını elde ettik. Kaynaklara göre: bazı değişiklikler olabilir, ancak yakınlık göz önüne alındığında, önemli bir şey olmamalıdır.

– Yatak sayısı sınırı: Apartmanlarda sınır altı yatak olarak belirlenirken, evler ve diğer mülkler için 15 yatağa kadar izin verilmeye devam edilecek.

– Kiralama günlerinin belirlenmesi: Belediyeler, ev sahiplerinin mülklerini kiraya verebilecekleri gün sayısını belirleme hakkına sahip olacak ve birincil konutlar için yılda yalnızca 30 gün ile belirli sınırlamalar getirilecek.

– Komşuların rızası: Konutun sınırları da dahil olmak üzere komşuların %75’inin rızası kiraya verme için gerekli olacaktır.

– Belediye sertifikası: Kiralamanın başlamasından önce üç yıl geçerli bir belediye sertifikası alınması gerekecektir.

– Denetim: Kanunun uygulanması belediyeler tarafından kendi müfettişlikleri aracılığıyla denetlenecektir.

– İstisnalar Girişimci olarak kayıt yaptıran ve dairenin kullanımını bir yiyecek içecek işletmesine dönüştüren kişiler için herhangi bir süre sınırlaması olmayacaktır.

Buna ek olarak, yemek şirketlerinin açılış saatlerine ilişkin değişiklikler öngörülmekte olup, bir yemek şirketinin yayınlanmış açılış saatlerine göre faaliyet göstermesine izin verilecek ve belediyenin onayı ile açılış saatlerinin uzatılması mümkün olacaktır.

Hükümetin iddiasına göre bu tasarı, son yıllarda önemli ölçüde büyüyen ve park yeri eksikliği ve konutlara erişilebilirlik gibi sorunlara neden olan kısa dönemli kiralama piyasasını düzenlemeyi amaçlamaktadır. Değişiklikler, özel kiracılar ile resmi konaklama kuruluşları arasındaki dengenin korunmasına yardımcı olmayı ve yerel topluluklardaki yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır.

Önerilen değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinmek veya turizm amaçlı mülk kiralama faaliyetini geliştirmek için gerekli izinleri alma konusunda yardım ve tavsiye almak ya da uzun veya kısa vadeli olarak düzenli kiralama yapmak istiyorsanız veya yatırım veya geliştirme için uygun bir mülk arıyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin: [email protected].