Degerli Musterilerimiz,

                                                                                  Ljubljana, 28 Eylul 2020,

Hükümet önlemleri ve kısıtlamalarin kaldırılması ve ucuslarin yeniden olusturulup sınırların açılmasıyla ilgili ilgili olarak Slovenya’daki mevcut durum hakkındaki son güncellemeleri size bildirmekten mutluluk duyuyoruz.

Dünkü yazışma oturumunda, Slovenya Cumhuriyeti Hükümeti, dış sınırdaki sınır geçişlerinde, iç sınırlardaki kontrol noktalarında ve Slovenya Cumhuriyeti içinde bulaşıcı hastalık COVID-19’un yayılmasını önlemek için tedbirlerin alınması ve uygulanmasına ilişkin bir Karar yayınladı.

Yeni kararname, Avrupa Komisyonu’nun tavsiyesine dayanarak karantina talep etme kurallarını değiştiriyor. Mevcut sarı listenin yerine turuncu bir ülke listesi (epidemiyolojik durumu kötüleşen ülkeler) tanıtıldi. Yeşil (güvenli ülkeler) veya kırmızı listede olmayan ülkeler (epidemiyolojik koşulları kötü olan ülkeler) bu nedenle turuncu listede yer almaktadır.

Yeşil listedeki ülkelerden giriş

Yeşil listede bir ülkeden Slovenya’ya giriş için karantina olmamasi durumu hala geçerlidir. Yeni yasaya göre, bir kişi, Slovenya’ya girmeden önce en az 14 gün sürekli olarak o ülkede ikamet etmiş ve bunu kanıtla ispat edebilmişse yeşil listedeki bir ülkeden gelmiş sayılır.

Turuncu ve kırmızı listedeki ülkelerden karantinasız giriş artık sadece negatif bir test ile mümkün

Slovenya Cumhuriyeti’ne kırmızı veya turuncu listedeki bir ülkeden gelen veya o ülkede ikamet eden bir kişi, SARS-CoV-2 virüsü ile olası bir enfeksiyon nedeniyle on gün karantinaya alınır. Fakat, bir kişi sınır geçiş noktasında 48 saatten daha eski olmayan ve AB Üye Devletinde, Schengen Üye Devletinde veya Slovenya`da gerçekleştirilen negatif SARS-CoV-2 testi (COVID-19) sunarsa karantina emri verilmeyecektir. Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Enstitüsü ve Ulusal Sağlık, Çevre ve Gıda Laboratuvarı tarafından uygun ve güvenilir olarak tanımlanan ve Ulusal Sağlık, Çevre ve Gıda Laboratuvarı web sitesinde listelenen bir kuruluş/kisi tarafindan olması durumunda da.

Karantina sırasında teste izin verilir

Bir kararla karantinaya alınan bir kişi, karantina süresi boyunca SARS-CoV-2 (COVID-19) varlığı açısından test edilebilir. Test sonucunun olumsuz olması durumunda, yetkili makam kararı iptal edecektir. Karantina sırasında başka hiçbir istisnaya izin verilmez (örneğin yiyecek dükkanına gitmek vb.).

29 Eylül’den itibaren pratikte nasıl işliyor?

1. Slovenya’ya kara veya hava yoluyla seyahat ediyorsunuz ve Slovenya sınırına geldiniz.

a) AB veya Schengen üye devletlerinden birinde laboratuvar tarafından yapilan, 48 saatten daha eski olmayan Covid-19 PCR negatif testiniz varsa, size karantina verilmeyecektir. AB / Schengen dışındaki kurumlardan alınan testler Sloven makamları tarafından tanınmayacaktır.

b) Doğrudan üçüncü ülkeden (AB dışından) seyahat ediyorsanız ve AB / Schengen ülkesinde test yaptırmadıysanız, size 10 gün boyunca karantina vereceklerdir.

2. Madde 2.b) ise, Slovenya’ya vardıktan sonra 48 saat içinde bir test yapabilirsiniz ve negatif olursa karantinanız iptal edilir.

3. Slovenya’da test birkaç noktada yapılabilir. Örneğin, Ljubljana’da, ENFEKSİYON HASTALIKLARI VE ATEŞ DURUMLARI İÇİN KLİNİK’te veya Ljubljana Halk Sağlığı Merkezi test noktalarında yapılabilir. E-posta yoluyla en az 1 gün önceden randevu almanız gerekmektedir. Maliyeti 93 €. Kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi:

https://www.kclj.si/index.php?dir=/pacienti_in_obiskovalci/klinike_in_oddelki/klinika_za_infekcijske_bolezni_in_vrocinska_stanja/samoplacnisko_testiranje_covid19
https://www.zd-lj.si/zdlj/index.php?option=com_content&view=article&id=624&Itemid=2651&lang=en

Bizi zamanında ve varışınızdan önce bilgilendirirseniz sizin için bir randevu ayarlayabiliriz. Sonuçlar size e-posta yoluyla gönderilecektir.

Kırmızı ve turuncu listedeki tüm ülkelerden karantina ve negatif giriş testi zorunlulugu olmayan istisnalar

Karantina kararinin verilmeyeceği ve kişinin ayrıca bir negatif teste ihtiyacı olmayacagi 12 istisna vardır. Kırmızı ve turuncu herhangi bir ülkeden karantinasiz girişe asagidaki nedenlerle izin verilir:

-AB Üye Devletlerinden birinde veya başka bir Schengen ülkesinde iş ilişkisi olan sınır ötesi günlük işçi göçmenleri, ve işçi göçmeni olarak sınırı geçme nedenini dogrulayan kanitlari olanlar;

– uluslararası taşımacılık sektöründe görevleri yerine getirmek üzere görevlendirilmiş bir kişi;

– ticari trafikte ve transit yük ve yolcu taşımacılığı için malların veya kişilerin Slovenya Cumhuriyeti’ne veya buradan nakliyesini gerçekleştiren ve sınırı geçtikten sonra 12 saat içinde Slovenya’dan ayrılan bir kişi;

– Slovenya Cumhuriyeti içinden transit seyahat eden ve girişten sonra en geç 12 saat içinde terk eden bir kişi;

– Diplomatik pasaportu olan bir kişi.

– Yetkili devlet kurumundan bir sertifika veya resmi davet üzerine Slovenya Cumhuriyeti’ne gelen yabancı bir resmi delegasyon üyesi veya yurt dışından dönen Slovenya Cumhuriyeti resmi delegasyon üyesi;

– Resmi bir görevi yerine getiren ve görevin tamamlanmasının ardından mümkün olan en kısa sürede Slovenya Cumhuriyeti’nden ayrılan yabancı bir güvenlik kurumunun temsilcisi (polis veya hakim/yargıc);

– Slovenya Silahlı Kuvvetlerinin bir üyesi, yurtdışındaki işten dönen bir devlet kurumunun polisi veya bir çalışanı ve yurtdışında bir iş gezisinde olan bir devlet kurumu çalışanı (SARS-CoV-2 (COVID- 19) varlığı açısından Slovenya’ya varışta test edilmelidir);

– Slovenya Cumhuriyeti’nde veya yurtdışında eğitim veya bilimsel araştırmaya katılımı nedeniyle sınırı geçen (günlük veya ara sıra) ve bunu uygun delillerle kanıtlayan kisiler, ve onu taşıyip sınırı geçtikten 24 saat sonra donen ebeveynleri veya başka bir kişi;

– Acil kişisel meseleler veya acil iş nedenleriyle sınırı geçen ve bunu uygun kanıtlarla destekleyen ve siniri gectikten sonra, 48 saatten fazla olmamak üzere, görevi yerine getirmek için gerekli olan en kısa sürede donen bir kişi (ayrıca kişinin aile üyeleri icin de geçerlidir.);

– Slovenya Cumhuriyeti’ne ambulansla nakledilen kişi veya ve o araçta refakat eden sağlık personeli.

– Bir AB Üye Devletinde veya Schengen bölgesinde planlanmış bir acil tıbbi muayene veya müdahaleye dair kanıtı olan ve tıbbi muayene veya müdahalenin tamamlanmasından hemen sonra veya tıbbi durumu izin verir vermez geri dönen kişi ve acilen gerekli refakatçi).

10. maddede atıfta bulunulan acil meseleleri kanıtlamak için ilgili kanıtlar, örneğin, bir kişinin çocuklarla iletişim kurma hakkını kullandığı mahkeme kararları veya diğer benzer eylemleri içerir.

Uluslararası bir kuruluşun lesepase seyahat belgesi düzenlediği ve Slovenya Cumhuriyeti devlet kurumu tarafından verilmiş bir davet veya sertifika bulunan ve Slovenya ziyaretlerinin resmi amacını kanıtlayan kişiler, diplomatik pasaporta sahip kisilerle aynı şekilde kabul edilecek (Madde 5).

Komşu turuncu veya kırmızı ülkelerden giriş

Ek olarak, karantina istenmeyen üç istisnai durum saglanmistir ve kişinin ayrica bir negatif teste de ihtiyacı yoktur. Komşu bir ülkeden girişe, o ülkenin turuncu veya kırmızı listede yer almasına bakılmaksızın, asagidaki nedenlerle izin verilir:

– Tarım-ormancılık işleri yapmak amacıyla komşu bir ülke ile devlet sınırını geçen, sınır bölgesinde veya devlet sınırının her iki tarafında çift mülk sahibi veya arazi kiracısı (aynı zamanda kişinin yakın aile üyeleri için de geçerlidir. );

– Komşu bir ülkede gayrimenkul veya yerleşim amaçlı bir gemi sahibi olan veya bir kira sözleşmesi temelinde komşu bir ülkedeki emlak, yerleşim gemisi veya bir motor kampında arsayı kullanma hakkına sahip bir Slovenya Cumhuriyeti vatandaşı veya Slovenya Cumhuriyeti’nde ikamet eden yabancı çıkıştan sonraki 48 saat içinde Slovenya`ya dönerse ve bunu uygun belgelerle kanıtlarsa (kişinin yakın aile üyeleri için de geçerlidir);

– Komşu bir ülkedeki tarım arazisinin sahibi veya kiracısı olan bir Slovenya Cumhuriyeti vatandaşına veya Slovenya Cumhuriyeti’nde ikamet eden bir yabancıya, tarım ürünlerinin mevsimlik hasadında yardımcı olan ve bunu kanitlayanlarlarin ayrildiktan 24 saat içinde Slovenya Cumhuriyetine geri dönmesi durumunda.

Turuncu AB Üye Devletleri veya Schengen bölgesinden giriş

Ek olarak, karantina ve negatif testin olmadığı başka bir istisna vardır:

– turuncu listede buluna bir AB Üye Devletinden veya Schengen bölgesinin bir Üye Devletinden Slovenya Cumhuriyeti’ne gelen bir kişi.

Kararnamenin yürürlüğe girmesi

Değişiklikler 28 Eylül 2020 Pazartesi günü yürürlüğe girecek.

İngilizce dilinde daha fazla bilgi aşağıdaki web sitelerinde bulunabilir:

Sloven Polisi:

https://www.policija.si/eng/newsroom/news-archive/103470-crossing-the-state-border-during-the-coronavirus-epidemic

Slovenian Hükümeti

https://www.gov.si/en/topics/coronavirus-disease-covid-19/

Slovenya Halk Sağlığı Enstitüsü

https://www.nijz.si/en

Belirli bir bilgiye ihtiyacınız varsa veya ilave sorularınız varsa, lütfen bizimle e-posta yoluyla iletişime geçmekten çekinmeyin: [email protected]

Saygilarimizla,

SIBIZ Ekibi