Değerli Müşterilerimiz ve Ortaklarımız,

Öncelikle, sizin ve sevdiklerinizin bu zorlu durumda güvenli ve sağlıklı kalacağına dair en içten dileklerimi iletmek istiyorum.

Sizi, Slovenya’daki mevcut durum hakkında bilgilendirmek istiyorum. 13 Mart Cuma günü yeni hükümet atandığından bu yana, öncesinde kaybedilen kıymetli zamana rağmen, önlemler, hazırlıklar ve düzenlemeler iyi bir şekilde devam ediyor.

Slovenya, durumun en sorunlu olduğu İtalya’nın komşuları olduğundan dolay İsviçre ve Avusturya ile beraber aynı düzeyde önlemler aldı. İşletmelerin çoğu ve gıda dışı mağazalar da okullar, üniversiteler, kamu kurumları, müzeler ve tiyatrolar gibi kapatıldı. Mahkemeler, son tarihlerine göre, sadece son derece sınırlı davayı ele alıyor, diğer tüm davalar bekletiliyor. Sokaklar boş ve insanlar hükümetin tavsiyelerine saygı gösterip evlerinde kalıyorlar. Sadece yiyecek mağazaları, benzin istasyonları, bankalar, eczaneler ve postaneler açık. Bazı kısıtlamalar uygulandı. Devletin emri nedeniyle, diğer tüm işletmeler kapalı veya mümkün olan tüm şirketler çalışanlarını evden çalışmaya gönderdi.

İtalya sınırında özel önlemler var. Ayrıca, tüm toplu taşıma araçları askıya alındı, havaalanları ve limanlar yolcular için kapatıldı, ancak kargo taşımacılığına hala izin veriliyor.

Devlet ve yerel yönetim ofisleri, yurt dışındaki büyükelçiliklerimiz gibi kapalıdır. SARS-CoV-2 virüsü ile savaşmaya odaklanmak ve virüsün daha da yayılmasını önlemek amacıyla hükümetten yalnızca en acil ve kritik hizmetler sunulmaktadır.

Devlet ve yerel yönetim ofisleri, yurt dışındaki büyükelçiliklerimiz gibi kapatıldı. SARS-CoV-2 virüsü ile mücadeleye odaklanmak ve virüsün daha da yayılmasını önlemek amacıyla yalnızca en acil ve kritik hizmetler devlet tarafından sağlanmakta.

Şu anda, gıda veya tıbbi sistemin kapasitesinin aşımı ile ilgili herhangi bir sorun yok. Biz küçük bir ülkeyiz ve bazı şeyler, daha büyük nüfusa sahip ülkelerde yapılabileceğinden daha hızlı ve verimli bir şekilde yapılmaktadır.

Biz bunu yazarken, tüm AB de, sınırlarını doktorlar, bilim adamları, AB ülkelerinin vatandaşları ve AB’de ikamet eden yabancılar hariç herkese kapatmayı planlıyor. Her geçen gün daha fazla yabancı ve AB havayolu şirketi uçuşlarını askıya alıyor ve AB, önümüzdeki günlerde ve haftalarda sendika düzeyinde uygulanacak daha fazla önlem alıyor.

Ayrıca, SIBIZ’de, ekibimiz ve ailelerimiz için maksimum koruma sağlayabilmek ve mevcut durumu göz önünde bulundurarak müşterilerimize tüm hizmetleri sunmaya devam edebilmek için hükümet tarafından uygulanan ve önerilen tüm önlemleri aldık.

Tüm SIBIZ ekibi şu anda müşterilerimize kesintisiz hizmet sunabilecek şekilde evden, uzaktan çalışıyor.

İletişim

Mümkün olduğunca karşılık verebilmemiz adına, iletişim ve bizimle irtibat kurmanızla ilgili olarak lütfen aşağıdaki yönlendirmeler ve bilgileri göz önünde bulundurun.

– Mümkün olan en kısa sürede yanıt vermemizi sağlamak için lütfen bireysel olarak alışanlara e-posta göndermeyin, ancak [email protected] adresine gönderin.

– Bizimle görüşmeniz gerekiyorsa, çok kolay bir şekilde (sadece bizden alacağınız bir web bağlantısı ile), 2 veya daha fazla bağlantı kurabileceğimiz özel platformumuz üzerinden video konferans görüşmesi düzenleyeceğiz. E-posta ile çağrı yapılmasını talep edebilirsiniz: [email protected]

– Ljubljana’da Dunajska cesta 119`daki ofisimiz kapatıldı ve oradan çalışmıyoruz, ancak bahsedildiği üzere bireysel olarak evlerimizden çalışıyoruz. Doküman, posta vb. ögelerin teslim alınması veya teslim edilmesi için lütfen bize e-posta ile ulaşın: [email protected] ve nasıl organize edeceğimize karar verebilelim.

– DHL ve posta hizmetleri çalışmaya devam ediyor ve kullanılıyor.

Müşterilerimize hizmetlerimiz

Hükümet, günlük olarak, hizmetlerimizin sunumunu etkileyen ama aynı zamanda SARS-CoV-2 virüsüne karşı etkili bir mücadele sağlayan yeni mevzuat ve yasal tedbirler almaktadır. Işler, yeni bilgiler farklı hükümet kaynaklarından dağıtıldığından, çok hızlı değişiyor.

Lütfen mevcut durumun kısa bir özetini bulun:

İdari prosedürler: Konuştuğumuz üzere, devlet üzerinde çalışıyor ve bizde idari birimler tarafından yürütülen idari hukuk altındaki tüm idari prosedürlerle ilgili geçici mevzuat almayı umuyoruz (Yeni oturma ve çalışma izinleri, ilk oturma ve çalışma izinleri, diğer tüm idari prosedürler, vb.) büyükelçiliklerimizin mevcut durumu göz önünde bulundurarak, yasal sürelerin, durumun süresi boyunca uzatılmasını veya askıya alınmasını ve prosedürlerin kapalı sınırlar, havaalanları, toplu taşıma vb. sebeplerden insanların seyahat edememeleri nedeniyle, insanların etkilenmeyeceği şekilde yürütülmesini bekliyoruz. Örneğin posta veya diğer yollarla belgelerin teslimini sağlamak.

Bugün sadece ilk bilgiler elimizde var, ancak daha fazla bilgi alır almaz veya yeni kurallar ve mevzuatlar kabul edilir edilmez sizi bilgilendireceğiz.

Tüm müşterilerimizin prosedürleri ve son tarihleri ​​ile ilgili detaylı kayıt tutuyoruz ve bireysel durumunuzu, konumunuzu, tarihi ve ikamet ettiğiniz ülkenin dünya çapında seyahat kısıtlamaları gibi diğer faktörleri de dikkate alarak sizi bireysel olarak ve zamanında bilgilendireceğiz.

Bize her zaman [email protected] adresinden de ulaşabilirsiniz.

Vergi Dairesi, vergiler, muhasebe:

Tüm hizmetler SIBIZ tarafından olağan bir şekilde ve zamanında verilmektedir. Ayrıca, diğer devlet kurumları gibi vergi dairesi de özel bir rejim altında çalışmaktadır, bazı prosedürler sınırlandırıldı veya askıya alındı. Muhasebe hizmetlerimiz tam kapsamlı olarak sağlanmaktadır.

Tüm yıllık raporlar ve bilançolar hükümet tarafından belirlenen son başvuru tarihlerine göre doldurulacak.

Bankalar:

Bankaların çoğu özel bir rejim altında çalışmakta ve çoğu banka öncelikli olarak internet üzerinden ve uzaktan çalışmaktadır. Kilit müşteri yöneticileri evden ve görüntülü konferans, telefon ve e-posta yoluyla çalışıyor. Bankalara ziyaret ancak önceden randevu alınarak ayarlanabilir.

Postalar:

Daha önce de belirtildiği gibi, güncel olarak DHL gibi posta ve kurye hizmetleri normal olarak çalışıyor.

Noter:

Sadece ön onaylı acil randevular noter ofisleri tarafından işleme alınmakta.

Bazı yararlı bağlantılar:

Slovenya`da COVID-19 hakkında önemli bilgiler (İngilizce)

https://www.gov.si/en/topics/coronavirus-disease-covid-19/

Dışişleri Bakanlığı (İngilizce)

https://www.gov.si/en/state-authorities/ministries/ministry-of-foreign-affairs/

Sağlık Bakanlığı (İngilizce)

https://www.gov.si/en/state-authorities/ministries/ministry-of-health/

Kendi adıma ve ekibim adına size en iyisini diliyorum, güvende kalın ve umuyorum ki en kısa zamanda sizlerle tekrar yüz yüze görüşebiliriz.

Ayrıca, burada olduğumuzu ve bu koşullar altında bile mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı belirtmek istiyorum.

SIBIZ Ekibi